See tarabelear on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "tarabelada"
}
],
"etymology_text": "From tarabela (“gimlet; mill beater; fool”).",
"forms": [
{
"form": "tarabeleo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tarabeleades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelean",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tarabeleaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleabamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleabades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleaches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "tarabeleastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "tarabeleara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelees",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelease",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelease",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleásedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelearmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelearen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non tarabelees",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non tarabeleemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non tarabeleedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non tarabeleen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "taravelear",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tarabelear (first-person singular present tarabeleo, first-person singular preterite tarabeleei, past participle tarabeleado)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "36 34 29",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 34 32",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 34 29",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to prattle, babble"
],
"id": "en-tarabelear-gl-verb-ClpOdJkk",
"links": [
[
"prattle",
"prattle"
],
[
"babble",
"babble"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "laretar"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "36 34 29",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 34 32",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 34 29",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "30 43 27",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to waste somebody's time"
],
"id": "en-tarabelear-gl-verb-lebtf69h",
"links": [
[
"waste",
"waste"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "enredar"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "36 34 29",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 34 32",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 34 29",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to act haphazardly"
],
"id": "en-tarabelear-gl-verb-4NDUQK21",
"links": [
[
"act",
"act"
],
[
"haphazardly",
"haphazardly"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[taɾaβeleˈaɾ]"
}
],
"word": "tarabelear"
}
{
"categories": [
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician lemmas",
"Galician verbs",
"Galician verbs ending in -ar",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "tarabelada"
}
],
"etymology_text": "From tarabela (“gimlet; mill beater; fool”).",
"forms": [
{
"form": "tarabeleo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tarabeleades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelean",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "tarabeleaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleabamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleabades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleaches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "tarabeleastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "tarabeleara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelearía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelearía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabelearían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelees",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelease",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelease",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleásedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelearmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabeleardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelearen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tarabelea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarabeleemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarabeleade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tarabeleen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non tarabelees",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non tarabelee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non tarabeleemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non tarabeleedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non tarabeleen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "taravelear",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tarabelear (first-person singular present tarabeleo, first-person singular preterite tarabeleei, past participle tarabeleado)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to prattle, babble"
],
"links": [
[
"prattle",
"prattle"
],
[
"babble",
"babble"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "laretar"
}
]
},
{
"glosses": [
"to waste somebody's time"
],
"links": [
[
"waste",
"waste"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "enredar"
}
]
},
{
"glosses": [
"to act haphazardly"
],
"links": [
[
"act",
"act"
],
[
"haphazardly",
"haphazardly"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[taɾaβeleˈaɾ]"
}
],
"word": "tarabelear"
}
Download raw JSONL data for tarabelear meaning in All languages combined (10.7kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
"path": [
"tarabelear"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "tarabelear",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
"path": [
"tarabelear"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "tarabelear",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.